TR
TR EN
Haberler

Haberler

KAMUOYU AÇIKLAMASI!
06/03/2024
KAMUOYU AÇIKLAMASI!
Araştırmacılar Toplumu Objektif Şekilde İçgörü ile Donatmalıdır!

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) olarak misyonumuz; meslek ilkelerimizle hareket ederek toplumu ve kurumları objektif içgörülerle bilgilendirmek ve manipülasyondan uzak bir ortamda doğru karar alınmasını sağlamaktır.
 
Seçimler yaklaşırken her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de siyasi araştırmaların gündemdeki ağırlığı artar. Bu gibi dönemlerde, bir araştırmanın sahip olması gereken asgari şartları ve gereksinimleri karşılamaktan uzak olarak yapılan çalışmalar bilgi kirliliği yaratabilir.
 
Do...
Devamı
27. ARAŞTIRMA ZİRVESİ 6 MAYIS'TA
26/02/2024
27. ARAŞTIRMA ZİRVESİ 6 MAYIS'TA
Araştırma sektörünün paydaşlarını 27. kez buluşturacak olan ve ana teması "PROMT ET: DOĞRU SORUYU SOR" olarak belirlenen Araştırma Zirvesi bu yıl 6 Mayıs tarihinde Conrad İstanbul Bosphorus'ta gerçekleştirilecek. 

“Cevapları olan değil, soruları olan insanları dinleyin.”
Albert Einstein
 
Öğrenmek, soru sormakla başlar. Dünyayı sorularla keşfederiz. Soru sorarak tanırız dünü, bugünü ve geleceği. Her yeni soruda, yeni bir pencere açılır. O pencereden görürüz ahvalimizi.
 
Bir soruyla değişir bakış açımız. Kendimize, çevremi...
Devamı
TÜAD 2024-2026 DÖNEMİ YÖNETİMİNİ BELİRLEDİ!
19/01/2024
TÜAD 2024-2026 DÖNEMİ YÖNETİMİNİ BELİRLEDİ!
Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD), 18 Ocak 2024 tarihinde, İstanbul’da gerçekleştirdiği olağan genel kurulunda yeni yönetimini seçti.  Dernekte iki yıl süreyle görev yapacak yeni yönetim kurulu, veri toplama kurulu, denetleme kurulu, etik kurulu ve disiplin kurulu üyelerinin seçildiği olağan genel kurulda, Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) Başkanlığına Ipsos’un Türkiye CEO’su Sidar Gedik getirildi.
 
TÜAD’ın Asbaşkanlığına GfK Türkiye&İsrail Genel Müdürü Kıvanç Bilgeman seçilirken, Genel Sekreter Kantar Insights Division Genel Müdür&uum...
Devamı
CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA 100 YENİ BİREYSEL ÜYE
29/10/2023
CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA 100 YENİ BİREYSEL ÜYE

CUMHURİYETİMİZİN 100.YILINDA EN AZ 100 YENİ BİREYSEL ÜYE
  
Araştırma ailesinin kalbi TÜAD olarak, Cumhuriyetimizin 100.yılına yakışacak şekilde ailemizi büyütüyoruz ve bu camiada çalışan arkadaşlarımızı TÜAD’a üye olmaya davet ediyoruz.

Türkiye’nin araştırma sektörünün tek meslek örgütü olan TÜAD’daki en büyük gayemiz sektörümüzün zenginleşmesi ve derneğimizin "birleştirici gücü" ile tüm paydaşlarımıza fayda sağlamak.

TÜAD’a üye olarak hem derneğin organizasyonlarına indirimli katıla...

Devamı
www.baykusodulleri.org.tr
13/09/2023
11. BAYKUŞ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNE KAVUŞTU!

Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından yılın en başarılı pazarlama ve kamuoyu araştırmalarını ödüllendirmek amacıyla bu yıl 11.'si düzenlenen Baykuş Ödülleri Töreni araştırma, reklam, pazarlama, iletişim, akademi ve marka dünyasının profesyonellerini 12 Eylül gecesi bir kez daha buluşturdu. Temel amacı pazarlama ve kamuoyu araştırmalarının iş sonuçlarına etkisini göstermek, araştırma şirketleri, araştırma verenler ve veri toplama şirketleri arasındaki ilişkileri geliştirmek ve başarılı iş ortaklıklarını ödüllendirmek olan etkinlik, geniş katılımla Hilton Bosphorus Otel’de yapıldı. K...

Devamı
BAYKUŞ ÖDÜLLERİ YÖNETMELİĞİ YENİLENDİ
11/07/2023
BAYKUŞ ÖDÜLLERİ YÖNETMELİĞİ YENİLENDİ
Bugüne kadar paydaşlarımızdan gelen öneriler dikkate alınarak, bu yıl Baykuş Ödülleri yönetmeliğinde puantaj, jüri yapısı, kategori özellikleri vb konularda köklü değişikliklere gidildi. Araştırmacı, araştırma veren ve akademisyenlerden oluşan Baykuş Ödülleri komitesinde TÜAD Yönetim Kurulu’ndan Hüseyin Tapınç, Elvan Oktar, akademisyen üyemiz Prof. Dr. Çiğdem Arıcıgil Çilan, araştırma veren bireysel üyelerimiz Filiz Öztürk, Ebru Aksoy, araştırmacı üyelerimizden Özge Akçizmeci, İlker İnanç,  Dr. Bilge Terzioğlu ve TÜAD Genel Koordinatörü Pınar Trana&#...
Devamı
2 MAYIS DÜNYA PAZAR ARAŞTIRMALARI GÜNÜ
02/05/2023
2 MAYIS DÜNYA PAZAR ARAŞTIRMALARI GÜNÜ
Değerli Paydaşlarımız;
 

Türkiye Araştırmacılar Derneği ve ESOMAR’ın öncülüğünde kutlanacak olan 2 Mayıs Dünya Pazar Araştırmaları Günü’nün bu yılki teması ‘Research for a Better World’ olarak belirlendi. Sosyal medya paylaşımlarınızda  kullanacağınız görselleri www.tuad.org.tr/imrd2023kit.rar linkten indirebilirsiniz. Globalde gerçekleştirilecek etkinliklerle ilgili bilgi almak ve kayıt yaptırmak için  https://esomar.org/events/imrd-23 adresini ziyaret edebilirsiniz.

...
Devamı
DEPREM SONRASI ÖRNEKLEM REHBERİ
21/02/2023
DEPREM SONRASI ÖRNEKLEM REHBERİ
6 Şubat'ta ülkemizde yaşanan deprem nedeniyle bundan sonraki dönemde gerçekeştirilecek araştırmalarda bölgenin temsiliyetine ilişkin Türkiye Araştırmacılar Derneği tavsiye niteliğinde bir kılavuz hazırlamıştır. İlgili dökumanı sol alt köşede yer alan ikona tıklayarak indirebilirsiniz ...
Devamı
10. BAYKUŞ ÖDÜLLERİ JURİ ADAYLARININ BELİRLENMESİ
20/06/2022
10. BAYKUŞ ÖDÜLLERİ JURİ ADAYLARININ BELİRLENMESİ
Değerli Üyelerimiz ve Paydaşlarımız,
 
Türkiye’nin başarılı araştırma projelerinin ödüllendirildiği 10. Baykuş Ödülleri için başvurular 20 Haziran’da başlayacak, 19 Ağustos tarihinde sona erecektir. 1-2 Eylül 2022 tarihlerinde online jüri değerlendirmeleri ve Eylül’ün ikinci haftası da ödül töreni gerçekleştirilecektir.

21 kişiden oluşan 10. Baykuş Ödülleri’nin jüri seçimi kura yöntemi ile belirlenecektir. Jüri yapısına ilişkin detayla şu şekildedir;

TÜAD Başkanı jüri başkanıdır, değerlendirme yapmaz. Jü...
Devamı
SOSYAL MEDYA  ANKETLERİ SİZİ YANILTMASIN
14/06/2022
SOSYAL MEDYA ANKETLERİ SİZİ YANILTMASIN

Türkiye Araştırmacılar Derneği olarak, son dönemde sosyal medya kanalları üzerinde yürütülen anket çalışmalarına itibar edilmemesi konusunda kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz!
 
Son zamanlarda, başta Twitter olmak üzere, çeşitli sosyal medya kanallarında kamuoyu tarafından bilinirliği yüksek isimlerin ve bazı medya mensuplarının takipçilerine yönelttikleri tek bir soruya aldıkları yanıtlar üzerinden analiz yapmalarını üzüntü ile takip ediyoruz.
 
Hiçbir bilimsel temele dayanmayan, soruyu cevaplayan kişilerin bırakın kimlerden oluştuğunu, gerçek kişiler olup olmadığı...

Devamı
BASIN DUYURUSU
03/06/2022
BASIN DUYURUSU
Türkiye Araştırmacılar Derneği, araştırmaların kamuoyu ile gerektiği gibi paylaşılmamasından rahatsız!
 
Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) olarak; kaynağı belirsiz ve metodolojisi bilimsel kriterlere uymayan araştırmalardan rahatsızız. Araştırmacılığın meslek ilkeleriyle bağdaşmayan bu tür çalışmaların toplumu ve kurumları manipüle etmek dışında bir amaca hizmet edemeyeceği kanısındayız.
 
Türkiye’de araştırma sektörünün meslek birliği olarak, özellikle seçim dönemine az bir zaman kala siyasi araştırmaların yoğunlaştığı bu dönemde gündeme taşınan, ancak araşt...
Devamı
TÜAD ÜYE MEMNUNİYET ARAŞTIRMASI RAPORU
13/05/2022
TÜAD ÜYE MEMNUNİYET ARAŞTIRMASI RAPORU
Değerli Üyelerimiz;

TÜAD tüzel ve bireysel üyelerinin derneğe üye olmaktan duydukları memnuniyet düzeyini ölçmek, üyeler arasında derneğe yönelik algıları açığa çıkarmak ve dernek faaliyetleri ile ilgili değerlendirmelerini belirlemek üzere gerçekleştirilen "2022 Yılı Üye Memnuniyet Araştırması Raporu" na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla

Türkiye Araştırmacılar Derneği
 
https://tuad.org.tr/upload/dosyalar/tuad_2022memnuniyet_arastirmasi.pdf
  ...
Devamı
TUAD 2022 İLK ÇEYREK FAALİYET RAPORU
13/05/2022
TUAD 2022 İLK ÇEYREK FAALİYET RAPORU

2022 yılı ilk çeyreğine ait TÜAD Faaliyet Raporunu aşağıdaki linke tıklayarak indirebilirsiniz.

Saygılarımızla

Türkiye Araştırmacılar Derneği 


https://tuad.org.tr/upload/dosyalar/30nisan2022_faaliyet_roporu.pdf

 

  ...
Devamı
IMRD 2022 TÜRKİYE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PANELİ
27/04/2022
IMRD 2022 TÜRKİYE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PANELİ

2022 yılı IMRD Dünya Pazar Araştırmaları Günü kutlamaları 25 Nisan- 6 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 39 ulusal araştırma derneğinin katılacağı 60 farklı etkinlikle kutlanacak. IMRD 2022 kutlamalarının açılış ve kapanış oturumlarının ev sahipliğini TÜAD ve ESOMAR birlikte yapacak. Bu yılın etkinliklerinde Türkiye olarak TÜAD Başkanı Doç. Dr. Yener Girişken, ESOMAR Türkiye Temsilcisi ve Era Research Kurucu Ortağı Elvan Oktar, Twentify’dan Dr. Bilge Terzioğlu ve İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Çiğdem Arıcıgil Çilan’dan oluşan konuşmacılarımız ile “Sustainable Development Goals ...

Devamı
IMRD 2022 ETKİNLİKLERİ
08/03/2022
IMRD 2022 ETKİNLİKLERİ
Değerli Üyelerimiz,

2022 yılı IMRD Dünya Pazar Araştırmaları Günü kutlamaları 25 Nisan- 6 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 39 ulusal araştırma derneğinin katılacağı 60 farklı etkinlikle kutlanacak, IMRD 2022 açılış ve kapanış oturumlarının ev sahipliğini TÜAD ve ESOMAR birlikte yapacak. TÜAD Başkanı Doç. Dr. Yener Girişken ve ESOMAR Türkiye Temsilcisi Elvan Oktar’ın da katılacağı oturumların dışında, 27 Nisan tarihinde saat 16.00-17.00 arasında Türkiye olarak bu yılın teması olan "UN Sustainable Development Goals" konulu bir panel de gerçekleştireceğiz. Üyelerimizle yapacağ...
Devamı
TÜAD FAALİYETLER
07/03/2022
TÜAD FAALİYETLER

Üyelerimiz ve paydaşlarımızla olan iletişimimizi güçlendirmek ve yaptığımız çalışmalarda paydaşlarımızın da desteğini almak amacıyla bu yıldan itibaren her 4 ayda bir Yönetim Kurulu çalışmaları ve faaliyetlerini içeren bir rapor paylaşılacaktır. 2020-2022 raporunu sol taraftaki görselin altında bulunan ikona tıklayarak indirebilirsiniz. 

...
Devamı
25.Arastirma Zirvesi
03/03/2022
25.ARAŞTIRMA ZİRVESİ
Türkiye Araştırmacılar Derneği olarak bu yıl 25.sini gerçekleştirceğimiz Araştırma Zirvesi "İNSAN OL" teması ile 6-7 Nisan 2022'de dijital olarak gerçekleştirilecektir. ...
Devamı
TÜAD, 18.OLAĞAN GENEL KURULU'NDA YENİ YÖNETİMİNİ SEÇTİ
28/01/2022
TÜAD, 18.OLAĞAN GENEL KURULU'NDA YENİ YÖNETİMİNİ SEÇTİ

Türkiye Araştırmacılar Derneği 27 Ocak Perşembe günü Conrad Otel’de gerçekleşen 18. Olağan Genel Kurulu’nda yeni yönetimini seçti.

İki yıl süreyle görev yapacak olan yeni Yönetim Kurulu, Veri Toplama Kurulu, Denetleme Kurulu, Etik ve Disiplin Kurulu üyelerinin de seçildiği olağan Genel Kurul’da Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin 2022-2024 dönemi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na ThinkNeuro CEO’su Doç. Dr. Yener Girişken yeniden seçildi.

Yeni yönetimin kurulmasının ardından TÜAD Başkanı Doç. Dr. Yener Girişken yaptığı açıklamada; insan...

Devamı
18. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI
20/01/2022
18. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI
19 Ocak tarihinde TÜAD merkezinde yapılması planlanan 18. Olağan Genel Kurul birinci toplantısında gerekli çoğunluk sağlanamamıştır. İkinci Genel Kurul toplantısı 27 Ocak 2022 Perşembe günü saat 15.00 –17.00 arasında Beşiktaş Conrad Otel’de yapılacaktır.

2022-2024 Dönemi (18.) Olağan Genel Kurul Toplantısı Gündemi

1. Yönetim Kurulu Başkanı açılış konuşması
2. Saygı duruşu- İstiklal Marşı
3. Başkanlık Divanı seçimi ve Genel Kurul tutanağının imzalanması için Başkanlık Divanı'na yetki verilmesi
4. Tüzük revizyonu oylamaya açılması ve kabul&u...
Devamı
BAYKUŞ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ İLE BULUŞTU!
13/10/2021
BAYKUŞ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ İLE BULUŞTU!

Türkiye araştırma dünyasını zenginleştirme gayesiyle tüm sektör paydaşlarını bir araya toplayan, sektörün kalbi  konumundaki Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD), Baykuş Ödülleri Töreni’nin bu yıl 9.cisini gerçekleştirdi. Pazarlama ve kamuoyu araştırmalarının iş sonuçlarına etkisini göstermek ve araştırma şirketleriyle araştırma verenler ve veri toplama şirketleri arasındaki ilişkileri geliştirerek, başarılı iş ortaklıklarını ödüllendirmek amacıyla düzenlenen tören, bu yıl 12 Ekim’de Conrad Bosphorus’ta gerçekleştirildi.

2013 yılından beri devam eden ve sun...

Devamı
24.ARAŞTIRMA ZİRVESİ
14/04/2021
24.ARAŞTIRMA ZİRVESİ
  Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından bu yıl dijital olarak düzenlenen 24. Araştırma Zirvesi, “Power of Purpose- Gayenin Gücü” ana temasıyla 7-8 Nisan tarihlerinde gerçekleştirildi. Zirvede araştırma ve pazarlama sektörünün önde gelen uzmanları, hızlanan dijital dönüşüm ve geleceğin yeniden şekillenmesiyle birlikte markaların gayelerine ulaşmalarına yardımcı olacak araştırma bulgularını ve önemli ipuçlarını paylaştı.
 
7-8 Nisan tarihlerinde düzenlenen 24. Araştırma Zirvesi’nde birçok ülkeden araştırma, medya, pazarlama, marka, reklam ve iletişim d&uu...
Devamı
8.BAYKUŞ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİYLE BULUŞTU!
07/10/2020
8.BAYKUŞ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİYLE BULUŞTU!
Baykuş Ödülleri Bu Yıl Dijital Tören’de Sahipleri ile Buluştu!

  Araştırma sektörünün Oscar’ı olan Baykuş Ödülleri Töreni; 6 Ekim’de Grand Hyatt Otel’den gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Geveze’nin yaptığı canlı yayında, araştırma & araştırmaveren, reklam & reklamveren, medya, marka, akademi, iletişim ve pazarlama dünyasından çok değerli isimleri 8. kez bir araya getirdi.   İçinden geçtiğimiz bu olağanüstü zor dönemde TÜAD üyeleri ve araştırma sektörünün paydaşları imkansızı başardı ve bütün sıkıntılara rağmen...
Devamı
İDEAL SORU FORMU UZUNLUĞUNA DAİR TÜAD TAVSİYELERİ
02/09/2020
İDEAL SORU FORMU UZUNLUĞUNA DAİR TÜAD TAVSİYELERİ
Soru formları sürelerinin tüm veri toplama tekniklerinde geçerli olmak üzere ideal olarak tanımlanan sürelerden uzun olması hem araştırmacılar hem de araştırma kullanıcıları açısından "Veri Güvenilirliği"ne yönelik sorun teşkil etmektedir. Türkiye Araştırmacılar Derneği'nin özellikle araştırma kullanıcılarına tavsiye niteliği taşıyan önerilerini aşağıdaki dosyayı indirerek inceleyebilirsiniz. ...
Devamı
OFİS İÇİ ve SAHA ÇALIŞMALARINDA COVID-19 ÖNLEMLERİ
01/06/2020
OFİS İÇİ ve SAHA ÇALIŞMALARINDA COVID-19 ÖNLEMLERİ

Değerli Üyelerimiz, Paydaşlarımız,
 
Covid 19 döneminde yapılacak çalışmalarda, alınacak sağlık önlemlerine ilişkin tavsiye niteliğinde hazırlanmış olan kılavuzu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. 
 
Herkese çalışmalarında kolaylıklar diliyoruz.
 
Türkiye Araştırmacılar Derneği 

Ofis İçi ve Saha Çalışmaları Covid-19 Önlemleri Kılavuzu: https://tuad.org.tr/saglikonlemlerikilavuzu.pdf
 

...
Devamı
#ARAŞTIRMADAKAL KAMPANYASI
07/05/2020
#ARAŞTIRMADAKAL KAMPANYASI
Değerli Araştırma Kullanıcıları,

#araştırmadakal etiketi ile ihtiyaç sahibi sektör emekçileri olan anketörlerimize organize yardım ulaştırmak amacıyla bir sosyal sorumluk kampanyası başlattık.

Kampanyaya katlan üyelerimiz, sizlere ilettiğimiz bu dosyada yer alan araştırmalarını TÜAD’a bağışladılar. Buradan satın alacağınız tüm araştırmaların geliri, içinde bulunduğumuz dönemde yüz yüze araştırma yöntemlerinin durmuş olması nedeniyle işlerini yapamayan anketörlüğü meslek edinmiş sektör çalışanlarımıza gidecektir.

Araştırm...
Devamı
DÜNYANIN 30 ÜLKESİNDEN ARAŞTIRMACILAR 2 MAYIS DÜNYA PAZAR ARAŞTIRMALARI GÜNÜ İÇİN BULU
05/05/2020
DÜNYANIN 30 ÜLKESİNDEN ARAŞTIRMACILAR 2 MAYIS DÜNYA PAZAR ARAŞTIRMALARI GÜNÜ İÇİN BULU

DÜNYANIN 30 ÜLKESİNDEN ARAŞTIRMACILAR 2 MAYIS DÜNYA PAZAR ARAŞTIRMALARI GÜNÜ İÇİN ONLINE OLARAK BULUŞTU!

Türkiye Araştırmacılar Derneği ve 130 ülkeden 35.000 araştırmacının dahil olduğu global bir araştırma topluluğu olan ESOMAR, 2-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek “Dünya Pazar Araştırmaları Günü” kutlamalarını pandemi nedeniyle dijital platformlar üzerinden bir dizi etkinlikle kutluyor.

Dünya Pazar Araştırmaları Günü’nün 15 Mayıs tarihine kadar sürecek etkinliklerinin açılış töreni, TÜAD Başkanı ve ThinkNeuro CEO’su Doç. Dr. Yener Giri...

Devamı
2 MAYIS DÜNYA PAZAR ARAŞTIRMALARI GÜNÜ
02/05/2020
2 MAYIS DÜNYA PAZAR ARAŞTIRMALARI GÜNÜ

TÜAD, DÜNYA PAZAR ARAŞTIRMALARI GÜNÜNÜ KUTLUYOR! 

2-15 Mayıs tarihleri arasında dünya çapında kutlanacak Dünya Pazar Araştırmaları Günü etkinliklerinin ilki, TÜAD Başkanı Doç. Dr. Yener Girişken ve ESOMAR Ülke Temsilcisi Elvan Oktar’ın katılacağı canlı yayın olacak. 

Araştırma sektörüne yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla 2018 yılında Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından ilan edilen 2 Mayıs Dünya Pazar Araştırmaları Günü, bu yıl 2-15 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Türkiye’nin yanı sı...

Devamı
2 MAYIS DÜNYA PAZAR ARAŞTIRMALARI GÜNÜ ETKİNLİK KILAVUZU
01/05/2020
2 MAYIS DÜNYA PAZAR ARAŞTIRMALARI GÜNÜ ETKİNLİK KILAVUZU

2 Mayıs Dünya Pazar Araştırmaları Günü Kutlamaları 

ESOMAR ile yapılan görüşmeler sonrasında özellikle kriz dönemlerinde araştırmaların ne kadar önemli yol göstericiler olduğunu vurgulamak amacıyla kutlamaların 2-15 Mayıs tarihlerini kapsayacak şekilde iki haftaya yayılmasına karar verildi. 2 Mayıs etkinlik kılavuzu ve sosyal medya hesaplarınız için kullanabileceğiniz medya kitini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. 

2 Mayıs Etkinlik Kılavuzu ve Medya Kiti: 

https://tuad.org.tr/2mayismedyakitiveetkinlikkilavuzu2020.zip

 

...
Devamı
TÜAD KORONAVİRÜS DÖNEMİ 5. BİLGİLENDİRME
17/04/2020
TÜAD KORONAVİRÜS DÖNEMİ 5. BİLGİLENDİRME
Değerli Üyelerimiz, Müşterilerimiz ve Paydaşlarımız, 

Sektör paydaşlarımız ve üyelerimiz ile düzenli olarak iletişimi devam ettiriyor, yukarıdan aşağıya sektörün tüm katmanlarındaki durumu takip etmeye çalışıyoruz. 
Bu amaçla, 15 Nisan tarihinde araştırma verenler ile bir toplantı gerçekleştirdik. Farklı sektör temsilcilerinin katıldığı bu toplantıda, yürüyen araştırma projelerinin durumunu, sektörel bazda yaşananları ve en önemlisi içinde bulunduğumuz dönemdeki araştırma ihtiyaçlarını sorduk.
Beyaz eşya, perakende, hızlı tüketim, ilaç, enerji, ulaşım...
Devamı
TÜAD KORONAVİRÜS DÖNEMİ 4. BİLGİLENDİRME
06/04/2020
TÜAD KORONAVİRÜS DÖNEMİ 4. BİLGİLENDİRME
Değerli Üyelermiz, Müşterilerimiz ve Paydaşlarımız,

İçinde bulunduğumuz bu dönemde sosyal değişimi ve tüketici davranış değişikliklerini anlamak için her zamakinden daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var. Ülke yöneticilerine ve işletmelere, alacakları kararlarda mevcut durumu etkili biçimde analiz etmelerini ve gelecek projeksiyonlarını daha isabetli yapmalarını sağlayacak olan biz araştırmacılara çok önemli görevler düşüyor. TÜAD Yönetim Kurulu olarak gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Mevcut durumla ilgili son bilgilendirmeyi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

www.tuad.org.tr/koronaviru...
Devamı
https://www.tuad.org.tr/akademi-hakkinda/2019-akademi-ozet-programi
05/04/2020
TÜAD AKADEMİ EĞİTİMLERİ
COVID 19 tedbirleri nedeniyle TÜAD Akademi eğitimleri 6 Nisan'dan itibaren ücretsiz ve online olarak gerçekleştirilecektir. Eğitimlere katılmak isteyenler kayıt ve teknik detaylar için TÜAD Akademi eğitim koorniatörü Çağla Bayındır ile cagla.bayindir@tuad.org.tr mail adresinden iletişime geçebilirler.
...
Devamı
TÜAD KORONAVİRÜS DÖNEMİ 3. BİLGİLENDİRME
27/03/2020
TÜAD KORONAVİRÜS DÖNEMİ 3. BİLGİLENDİRME

Değerli Üyelerimiz, Müşterilerimiz, Paydaşlarımız,

Koronavirüs salgını ile mücadele ve sektör tedbirleri kapsamında TÜAD Yönetim Kurulu olarak aldığımız kararları sizlerle düzenli olarak paylaşmaya devam ediyoruz. Yine önce sağlık diyerek, yürüyen ve bundan sonra yapılacak araştırmalarla ilgili bir önceki duyurumuzda paylaştığımız tavsiyelerimizin devam ettiğini hatırlatırız.

Aşağıda sektör ve dernek kapsamında yürüttüğümüz çalışmaları bilgilerinize sunarız.

TÜAD bağlamında aldığımız kararlar şunlardır:

Tüzel ve bireysel ü...

Devamı
TÜAD KORONAVİRÜS DÖNEMİ 2.BİLGİLENDİRME
17/03/2020
TÜAD KORONAVİRÜS DÖNEMİ 2.BİLGİLENDİRME
Sevgili meslektaşlarımız,

Olağanüstü günler yaşadığımız bu zamanın tüm halkımız ve sektörümüz için mümkün olan en az zararla geçmesi en büyük dileğimiz. Bu dönem tüm insanlıkla birlikte iş dünyası için de yeni ve daha önce tecrübe edilmeyen bir dönem.

Ancak içgörünün önemini bilen ve öngörü yapabilen bir sektör olarak bu yeni döneme hızlı adapte olacağımızdan eminiz. TÜAD olarak bu döneme ışık tutacak bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Bu noktada öncelikli konumuz; tüm sektör çalışanlarım...
Devamı
2 GÜN SÜREN 23. ARAŞTIRMA ZİRVESİ SONA ERDİ
16/03/2020
2 GÜN SÜREN 23. ARAŞTIRMA ZİRVESİ SONA ERDİ

TÜAD’ın Düzenlediği 23. Araştırma Zirvesi Sona Erdi!
 
Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından bu yıl 23.sü, “Değere Değer” teması ile Conrad Otel’de düzenlenen ve iki gün süren Araştırma Zirvesi, yoğun ilgi ve birbirinden değerli konuşmalar ile tamamlandı.
 
10-11 Mart tarihlerinde düzenlenen 23. Araştırma Zirvesi; reklam, araştırma, medya, pazarlama, marka, akademi ve iletişim dünyasının profesyonellerini bir araya getirdi. Bu yıl konuşmaları “Değere Değer” temasıyla sunan zirvede, üretilen veriyi sosyal ve ticari faydaya dönüştüren paz...

Devamı
TÜAD 2020-2022 DÖNEMİ YÖNETİMİNİ SEÇTİ
29/01/2020
TÜAD 2020-2022 DÖNEMİ YÖNETİMİNİ SEÇTİ

Türkiye Araştırmacılar Derneği 23 Ocak Perşembe günü İstanbul Hilton Otel’de gerçekleşen 17. Olağan Genel Kurulu’nda yeni yönetimini seçti.

İki yıl süreyle görev yapacak olan yeni Yönetim Kurulu, Veri Toplama Kurulu, Denetleme Kurulu, Etik ve Disiplin Kurulu üyelerinin de seçildiği olağan Genel Kurul’da Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin 2020-2022 dönemi Yönetim Kurulu Başkanı ThinkNeuro CEO’su Doç. Dr. Yener Girişken oldu.

Yeni yönetimin kurulmasının ardından TÜAD Başkanı Girişken; “Yönetim Kurulu olarak biz inanıyoruz ki, araştırma sektöründ...

Devamı
17. OLAĞAN KURUL DUYURUSU
23/01/2020
17. OLAĞAN KURUL DUYURUSU

14 Ocak 2020 Salı günü yapılması planlanan 17. Olağan Genel Kurul toplantısı yeterli çoğunluk sağlanamadığı için 23 Ocak Perşembe günü, Hilton İstanbul Bosphorus (Harbiye, Cumhuriyet Cd. No:50, 34367 Şişli/İstanbul ) Otel’de saat 14:00’da yapılacaktır.

Türkiye Araştırmacılar Derneği Tüzüğünde yer aldığı üzere (Bkz. Mad. 4.1); üyelerin Genel Kurul’da oy kullanabilmeleri için bulunduğu yıl ve geçmiş yıllara ait aidat borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Genel Kurul'daki seçim şeklinin ‘blok liste’ veya ‘çarşaf liste’ olarak yapılıp yapıl...

Devamı
DÜNYA ARAŞTIRMA VE İÇGÖRÜ GÜNÜ TÜAD BASIN AÇIKLAMASI
02/05/2019
DÜNYA ARAŞTIRMA VE İÇGÖRÜ GÜNÜ TÜAD BASIN AÇIKLAMASI
2 MAYIS DÜNYA ARAŞTIRMA VE İÇGÖRÜ GÜNÜ
 
Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin, 2018 yılında başlattığı girişimle “2 Mayıs Dünya Araştırma ve İçgörü Günü” bütün dünyada kutlanmaya başlandı!
 
2018 yılında Türkiye Araştırmacılar Derneği, araştırma sektörüne yönelik bir farkındalık oluşturmak amacıyla, 2 Mayıs’ın bütün dünyada “Dünya Araştırma ve İçgörü Günü” olarak kutlanması için bir girişimde bulundu. Tarihin 2 Mayıs olarak seçilmesinin nedeni, Türkiye Araştır...
Devamı
ESOMAR BAŞKANI'NIN 2 MAYIS MESAJI
02/05/2019
ESOMAR BAŞKANI'NIN 2 MAYIS MESAJI
ESOMAR BAŞKANI Joaquim Bretcha’nın 2 Mayıs Mesajı
 
Veri olmayan bir dünya düşünün?
 
Neden ülkenizin araştırmacılar derneğine katılmanız gerekiyor?
 
Eğer daha önce duymadıysanız “peak oil” gezegenimizdeki petrol üretiminin maksimum seviyeye çıktığı ve sonrasında üretimin petrol bitene kadar hep azalarak seyredeceği teorik bir durumdur.
Bu faza ulaşmak için yapılan en son tahminler 2020’leri ön görüyor. Peki sonra ne olacak? Çeşitli tahminlere göre, dünyamız eğer hazırlıksız yakalanırsa, hava yolculuğu sona erecek, banliyöler gece k...
Devamı
SİYASAL ARAŞTIRMALARA YÖNELİK TÜAD BASIN AÇIKLAMASI
11/03/2019
SİYASAL ARAŞTIRMALARA YÖNELİK TÜAD BASIN AÇIKLAMASI
Araştırma Sektörünün İtibarını Korumakta Kararlıyız!

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD), araştırma sektörünün tek meslek örgütü olarak, son dönemde medyada geniş bir şekilde yer bulan siyasal araştırmalarla ilgili aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duymuştur;
Sosyal, siyasi ve ekonomik araştırmalar kaynakların etkin kullanımı ve toplumun karar sürecine dahil edilmesi için en önemli araçtır. Araştırma, bütün dünyada bilimsel bir disiplin olarak kabul edilir ve araştırmanın yapılış ve yayınlanışı bilimsel kurallarla bağlıdır.
TÜAD- Türkiye Araştırma...
Devamı
SOSYO EKONOMİK STATÜ ÇALIŞTAYI
19/12/2018
SOSYO EKONOMİK STATÜ ÇALIŞTAYI

Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından 2012 yılında yapılandırılan Sosyo Ekonomik Statü Ölçeği'nin günümüz ihtiyaçları doprultusunda geliştirilmesi amacıyla medya, medya planlama, TİAK ve reklamverenlerin de katılımlarıyla 19 Aralık'ta bir çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştayda TİAK Teknik Komite Başkanı Ogün Doğan Akyol SES projesinin ortaya çıkış amacı, projelendirilmesi ve kullanım alanları ile ilgili yaptığı sunum sonrası Sosyo Ekonomik Statü Ölçeği'ni kullanan farklı sektörlerden temsilciler de beklenti, öneri ve görüşlerini bildirdiler. 

...
Devamı
GAB ÇALIŞTAYI
06/12/2018
GAB ÇALIŞTAYI
GAB (Güvenilir Araştırma Belgesi) kalite sisteminin güncel sektör dinamiklerine daha uygun bir şekilde düzenlenmesi için araştırma sektörünün aktörleri 5 Aaralık'ta düzenlenen GAB Çalıştayı’nda biraraya geldiler. ...
Devamı
22. ARAŞTIRMA ZİRVESİ'NİN TEMASI BELLİ OLDU
06/12/2018
22. ARAŞTIRMA ZİRVESİ'NİN TEMASI BELLİ OLDU

Araştırma Zirvesi’nin Teması “An’lamak”

9 ve 10 Nisan'da Conrad Otel'de gerçekleştirilecek olan Araştırma Zirvesi’nin bu yılki ana teması “An’lamak” olarak belirlendi. Temaya, anda kalmanın, durup dingin bir zihin ile düşünmenin, gerçeğe vakıf olmanın en önemli yolu olduğu fikri ilham verdi.  İngilizce understand, Almanca verstehen, Yunanca episteme, Arapça vakafe gibi farklı dillerde de anlama kelimelerinin kökünün durmayı barındırması tesadüf değil.
 
Anlamak için durmak, durup hissetmek ne kadar önemliyse, endüstri devrimi sonrası...

Devamı
BAYKUŞ ÖDÜLLERİ 2018'in KAZANANLARI ÖDÜLLERİ İLE BULUŞTU
10/09/2018
BAYKUŞ ÖDÜLLERİ 2018'in KAZANANLARI ÖDÜLLERİ İLE BULUŞTU

2018 Yılının En Başarılı Araştırma Projelerinin Ödüllendirildiği Baykuş Ödülleri Sahiplerini Buldu !
 
Araştırma Dünyasının Oscar’ı olarak bilinen Baykuş Ödülleri; 6 Eylül 2018’de Four Seasons Bosphorus’ta düzenlenen ödül töreniyle sahiplerini buldu. Sektördeki başarılı pazarlama ve sosyal araştırmaları gerçekleştiren ekipler gecede ödüllerine kavuştu. Vizyoner, Meraklı, Genç, İnovatif, Akademik, Sosyal, İnatçı, Usta, İç görülü olmak üzere 9 kategoride 130 başvuru yapıldı ve 41 başarılı araştırma projesi ödül almaya hak kazandı.

Devamı
2018 BAYKUŞ ÖDÜLLERİ JÜRİSİ BELLİ OLDU
17/07/2018
2018 BAYKUŞ ÖDÜLLERİ JÜRİSİ BELLİ OLDU

Bu yıl 6 Eylül'de Four Seasons Otel'de 6.sı düzenlenecek olan Baykuş Ödülleri için projeleri değerlendirecek jüri belli oldu. Sektörel meskel örgütleri başkanları, akademisyenler, araştırma ve araştırmaveren şirketler, veri toplama şirketleri, medya vb. bir çok farklı sektörden uzmanların yer aldığı jüri 8 ve 9 Ağustos'ta iki gün boyunca projeleri değerlendirecekler ve finale kalan araştırmaları belirleyecekler. 

Baykuş Ödülleri 2018 jürisi için detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

https://www.baykusodulleri.org.tr/juri-uyeleri 

...
Devamı
BAYKUŞ ÖDÜLLERİ 2018 BAŞVURULARI HAKKINDA
11/06/2018
BAYKUŞ ÖDÜLLERİ 2018 BAŞVURULARI HAKKINDA

Baykuş Ödülleri Yönetmeliği'nde bu yıl önemli bir değişikliğe gidildi. Geçmiş yıllarda proje formları 21 kopya olarak TÜAD'a teslim edilirken, Baykuş Ödülleri Komitesi'nin aldığı karar ile başvuru yapacak şirketler www. baykusodulleri.org.tr adresinde bulunan bir platformda online olarak formlarını doldurabilecekler. 22 Haziran'da başlayacak olan başvurular için ilgili linkler aynı gün aktif hale getirilicektir. 

...
Devamı
SİYASİ ARAŞTIRMALARI YÖNELİK KAMUOYU AÇIKLAMASI
31/05/2018
SİYASİ ARAŞTIRMALARI YÖNELİK KAMUOYU AÇIKLAMASI

Tüm sektörlere iş kararlarında kılavuzluk eden, “Veri ve Bilgi” üreten araştırma sektörünün tek meslek örgütü olan Türkiye Araştırmacılar Derneği, özellikle seçim dönemlerinde, bir bölümü ticari, bir bölümü de siyasi propaganda amacı taşıyan, araştırmanın profesyonel ve etik kurallarına uymayan, şahıs ve şirketlerin ortaya çıkmasından son derece rahatsızlık duymaktadır. Araştırmacı kimliği olmayan bu şahıs ve şirketlerin faaliyetleri, bütün dünyada bilimsel bir disiplin olarak kabul edilen araştırmanın, toplum tarafından yanlış algılanmasına yol açması seb...

Devamı
Dünya Araştırma ve İçgörü Günü Kutlandı
02/05/2018
DÜNYA ARAŞTIRMA VE İÇGÖRÜ GÜNÜ KUTLANDI

TÜAD'ın öncülüğü ile başlatılan, 2 Mayıs Dünya Araştırma ve İçgörü Günü bu yıl ilk kez kutlandı. TÜAD'ın da üyelerine birer poster hediye ettiği günde, dünyanın farklı yerlerinden bir çok araştırmacı #2MayWorldResearchandInsightDay" hashtag'ine yazarak araştırmacılara ilişkin farkındalığın oluşmasına destek verdiler.

Esomar Başkanı Niels Schillewaert'ın 2 Mayıs Dünya Araştırma ve İçgörü Gününe Dair Notu;

 

"Traditional researchers are poor marketers of their own “product”. We take things for granted and need to de...

Devamı
RİAK HİZMET ALIM
01/12/2016
RİAK HİZMET ALIM
...
Devamı
Türkiye Araştırmacılar Derneği
Adres ve telefon bilgilerimizden bize ulaşabilir veya elektronik posta yoluyla bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
Merkez Sultan Selim Mahallesi, Hümeyra Sokak NEF Office 09 No:7 B Blok Kat:5 D: 106 Kağıthane /İstanbul İstanbul +90 212 251 00 53
+90 212 251 00 53
tuad@tuad.org.tr
Adres: Merkez Sultan Selim Mahallesi, Hümeyra Sokak NEF Office 09 No:7 B Blok Kat:5 D: 106 Kağıthane /İstanbul
İstanbul +90 212 251 00 53

Copyright © 2014 TÜAD. Tüm hakları saklıdır.